Money Worksheet

Recommended for 1st Grade — 4th Grade

New Worksheet

Money Worksheet

Name: ____________________Date: ____________

Instructions: Counting coins and bills, making change, and solving money word problems.

20 problems

  1. $14.1 + $14.7 = ______
  2. A sticker costs $3. How much do 3 sticker cost?
  3. A notebook costs $12. How much do 2 notebook cost?
  4. A pencil costs $6. How much do 3 pencil cost?
  5. $17.8 + $10.3 = ______
  6. $8.6 + $6.7 = ______
  7. A eraser costs $15. How much do 9 eraser cost?
  8. A notebook costs $3. How much do 5 notebook cost?
  9. A eraser costs $11. How much do 2 eraser cost?
  10. A cookie costs $12. How much do 4 cookie cost?
  11. $5.5 + $18.5 = ______
  12. $2.8 + $3.5 = ______
  13. $9.5 + $10.3 = ______
  14. A pencil costs $10. How much do 4 pencil cost?
  15. $20.9 + $18.3 = ______
  16. $4.7 + $10.7 = ______
  17. A notebook costs $4. How much do 9 notebook cost?
  18. A pencil costs $3. How much do 9 pencil cost?
  19. $9.2 + $13.5 = ______
  20. A juice box costs $10. How much do 2 juice box cost?
Money Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath