Money Worksheet

Recommended for 1st Grade — 4th Grade

New Worksheet

Money Worksheet

Name: ____________________Date: ____________

Instructions: Counting coins and bills, making change, and solving money word problems.

20 problems

  1. A eraser costs $13. How much do 9 eraser cost?
  2. A sticker costs $12. How much do 6 sticker cost?
  3. A pencil costs $7. How much do 6 pencil cost?
  4. $8.6 + $1.9 = ______
  5. $12.1 + $12.6 = ______
  6. A notebook costs $15. How much do 9 notebook cost?
  7. A sticker costs $14. How much do 3 sticker cost?
  8. A juice box costs $12. How much do 9 juice box cost?
  9. A cookie costs $8. How much do 3 cookie cost?
  10. A sticker costs $7. How much do 7 sticker cost?
  11. A sticker costs $8. How much do 8 sticker cost?
  12. $20.2 + $4.8 = ______
  13. A eraser costs $13. How much do 2 eraser cost?
  14. $17.5 + $8.9 = ______
  15. A pencil costs $9. How much do 9 pencil cost?
  16. $17.4 + $11.9 = ______
  17. A pencil costs $2. How much do 6 pencil cost?
  18. A pencil costs $5. How much do 4 pencil cost?
  19. A pencil costs $14. How much do 9 pencil cost?
  20. A eraser costs $8. How much do 5 eraser cost?
Money Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath