Money Worksheet

Recommended for 1st Grade — 4th Grade

New Worksheet

Money Worksheet

Name: ____________________Date: ____________

Instructions: Counting coins and bills, making change, and solving money word problems.

20 problems

  1. $10.1 + $5.7 = ______
  2. A juice box costs $11. How much do 2 juice box cost?
  3. A sticker costs $6. How much do 7 sticker cost?
  4. A juice box costs $3. How much do 7 juice box cost?
  5. $17.8 + $1.8 = ______
  6. $9 + $4.6 = ______
  7. A pencil costs $6. How much do 8 pencil cost?
  8. $16.9 + $18.4 = ______
  9. A pencil costs $5. How much do 4 pencil cost?
  10. A eraser costs $4. How much do 2 eraser cost?
  11. $6.9 + $18.7 = ______
  12. A notebook costs $15. How much do 7 notebook cost?
  13. A juice box costs $7. How much do 6 juice box cost?
  14. A cookie costs $14. How much do 3 cookie cost?
  15. A eraser costs $3. How much do 6 eraser cost?
  16. A sticker costs $9. How much do 9 sticker cost?
  17. A sticker costs $14. How much do 2 sticker cost?
  18. $20.5 + $10.3 = ______
  19. A sticker costs $14. How much do 2 sticker cost?
  20. A cookie costs $12. How much do 4 cookie cost?
Money Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath