Money Worksheet

Recommended for 1st Grade — 4th Grade

New Worksheet

Money Worksheet

Name: ____________________Date: ____________

Instructions: Counting coins and bills, making change, and solving money word problems.

20 problems

  1. $20.4 + $8.1 = ______
  2. $10.7 + $12.4 = ______
  3. $7.6 + $4.6 = ______
  4. A pencil costs $15. How much do 3 pencil cost?
  5. A eraser costs $15. How much do 9 eraser cost?
  6. A notebook costs $5. How much do 9 notebook cost?
  7. $4.1 + $15.4 = ______
  8. A cookie costs $4. How much do 4 cookie cost?
  9. $17.3 + $8.3 = ______
  10. $3.5 + $3.4 = ______
  11. $12.4 + $20.3 = ______
  12. A notebook costs $2. How much do 3 notebook cost?
  13. A eraser costs $2. How much do 4 eraser cost?
  14. A notebook costs $12. How much do 5 notebook cost?
  15. A notebook costs $8. How much do 4 notebook cost?
  16. $7.9 + $12.8 = ______
  17. $20.5 + $9.5 = ______
  18. $14.7 + $17.4 = ______
  19. A notebook costs $7. How much do 3 notebook cost?
  20. $1.2 + $15.7 = ______
Money Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath