Money Worksheet

Recommended for 1st Grade — 4th Grade

New Worksheet

Money Worksheet

Name: ____________________Date: ____________

Instructions: Counting coins and bills, making change, and solving money word problems.

20 problems

  1. $3.1 + $10.8 = ______
  2. $7 + $17.1 = ______
  3. $20.8 + $13.2 = ______
  4. $3.4 + $18.4 = ______
  5. A pencil costs $9. How much do 2 pencil cost?
  6. $7 + $6.1 = ______
  7. A eraser costs $7. How much do 5 eraser cost?
  8. $4.2 + $4.1 = ______
  9. A juice box costs $14. How much do 3 juice box cost?
  10. A sticker costs $7. How much do 6 sticker cost?
  11. A pencil costs $4. How much do 2 pencil cost?
  12. $4.2 + $16.2 = ______
  13. $14.2 + $9.6 = ______
  14. $9.3 + $8.6 = ______
  15. $13.7 + $4.4 = ______
  16. A eraser costs $5. How much do 3 eraser cost?
  17. $20.7 + $13.4 = ______
  18. A eraser costs $6. How much do 5 eraser cost?
  19. A cookie costs $6. How much do 5 cookie cost?
  20. A notebook costs $9. How much do 8 notebook cost?
Money Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath