Money Worksheet

Recommended for 1st Grade — 4th Grade

New Worksheet

Money Worksheet

Name: ____________________Date: ____________

Instructions: Counting coins and bills, making change, and solving money word problems.

20 problems

  1. A cookie costs $10. How much do 7 cookie cost?
  2. $11.3 + $12 = ______
  3. $8.3 + $14.2 = ______
  4. A eraser costs $10. How much do 8 eraser cost?
  5. $13.6 + $16.5 = ______
  6. $19.1 + $6 = ______
  7. A sticker costs $2. How much do 4 sticker cost?
  8. $20.4 + $17.6 = ______
  9. $15.6 + $12.1 = ______
  10. A pencil costs $9. How much do 6 pencil cost?
  11. A cookie costs $6. How much do 7 cookie cost?
  12. $7.4 + $18.1 = ______
  13. $17.9 + $20.8 = ______
  14. $2.8 + $6.5 = ______
  15. $19.9 + $10.7 = ______
  16. $13.9 + $17.9 = ______
  17. A notebook costs $12. How much do 2 notebook cost?
  18. $14.9 + $3.8 = ______
  19. A pencil costs $2. How much do 2 pencil cost?
  20. $10.3 + $18.7 = ______
Money Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath