Money Worksheet

Recommended for 1st Grade — 4th Grade

New Worksheet

Money Worksheet

Name: ____________________Date: ____________

Instructions: Counting coins and bills, making change, and solving money word problems.

20 problems

  1. $17.8 + $3.6 = ______
  2. A cookie costs $15. How much do 3 cookie cost?
  3. A notebook costs $10. How much do 3 notebook cost?
  4. A eraser costs $7. How much do 5 eraser cost?
  5. $5.6 + $17 = ______
  6. A pencil costs $9. How much do 3 pencil cost?
  7. A eraser costs $11. How much do 5 eraser cost?
  8. A pencil costs $13. How much do 6 pencil cost?
  9. A pencil costs $5. How much do 9 pencil cost?
  10. A pencil costs $9. How much do 3 pencil cost?
  11. A cookie costs $13. How much do 7 cookie cost?
  12. A cookie costs $3. How much do 4 cookie cost?
  13. A eraser costs $14. How much do 3 eraser cost?
  14. A sticker costs $3. How much do 7 sticker cost?
  15. A cookie costs $4. How much do 2 cookie cost?
  16. A eraser costs $7. How much do 5 eraser cost?
  17. A eraser costs $6. How much do 2 eraser cost?
  18. A notebook costs $10. How much do 5 notebook cost?
  19. $7.9 + $3.7 = ______
  20. $13.7 + $13.5 = ______
Money Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath