Money Worksheet

Recommended for 1st Grade — 4th Grade

New Worksheet

Money Worksheet

Name: ____________________Date: ____________

Instructions: Counting coins and bills, making change, and solving money word problems.

20 problems

  1. $13.6 + $17 = ______
  2. A eraser costs $11. How much do 5 eraser cost?
  3. $13.1 + $5.8 = ______
  4. $8.3 + $18.1 = ______
  5. A cookie costs $3. How much do 5 cookie cost?
  6. $15.1 + $10.9 = ______
  7. A eraser costs $2. How much do 8 eraser cost?
  8. A eraser costs $5. How much do 7 eraser cost?
  9. $7.2 + $17.1 = ______
  10. $7.1 + $11.9 = ______
  11. $1.9 + $5.2 = ______
  12. $18.2 + $7.9 = ______
  13. A pencil costs $4. How much do 7 pencil cost?
  14. $10.7 + $18.1 = ______
  15. $5.1 + $2.3 = ______
  16. $13 + $8.5 = ______
  17. A eraser costs $5. How much do 7 eraser cost?
  18. A sticker costs $3. How much do 9 sticker cost?
  19. $14.5 + $10.3 = ______
  20. A eraser costs $11. How much do 8 eraser cost?
Money Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath