Money Worksheet

Recommended for 1st Grade — 4th Grade

New Worksheet

Money Worksheet

Name: ____________________Date: ____________

Instructions: Counting coins and bills, making change, and solving money word problems.

20 problems

  1. $15.8 + $4.4 = ______
  2. $7.9 + $16.2 = ______
  3. A sticker costs $15. How much do 6 sticker cost?
  4. $7.3 + $20.9 = ______
  5. $12.2 + $18.9 = ______
  6. $1.5 + $13.6 = ______
  7. $15.1 + $13.8 = ______
  8. $6.3 + $10.3 = ______
  9. $12.7 + $8.2 = ______
  10. $16.4 + $13.9 = ______
  11. $11.1 + $4.3 = ______
  12. $5.6 + $2.6 = ______
  13. $16.4 + $20.5 = ______
  14. $2.9 + $1.1 = ______
  15. $4.8 + $2.8 = ______
  16. A juice box costs $13. How much do 7 juice box cost?
  17. $15.5 + $8.2 = ______
  18. $1.7 + $1.2 = ______
  19. A sticker costs $12. How much do 7 sticker cost?
  20. A juice box costs $15. How much do 2 juice box cost?
Money Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath