Money Worksheet

Recommended for 1st Grade — 4th Grade

New Worksheet

Money Worksheet

Name: ____________________Date: ____________

Instructions: Counting coins and bills, making change, and solving money word problems.

20 problems

  1. $13.6 + $13.8 = ______
  2. $1.6 + $7.6 = ______
  3. A notebook costs $7. How much do 4 notebook cost?
  4. $8.4 + $17.5 = ______
  5. A eraser costs $7. How much do 3 eraser cost?
  6. $12.9 + $3.1 = ______
  7. A sticker costs $7. How much do 6 sticker cost?
  8. $9.2 + $9.1 = ______
  9. $3.7 + $20 = ______
  10. A juice box costs $6. How much do 3 juice box cost?
  11. A cookie costs $10. How much do 9 cookie cost?
  12. $15.2 + $11 = ______
  13. $17.5 + $12 = ______
  14. $4.9 + $19.3 = ______
  15. $17.4 + $4.1 = ______
  16. $9.9 + $10.4 = ______
  17. $16.9 + $11.2 = ______
  18. A notebook costs $15. How much do 8 notebook cost?
  19. $13.9 + $14.9 = ______
  20. $14.5 + $15.6 = ______
Money Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath