Money Worksheet
Name: ____________________Date: ____________
Instructions: Counting coins and bills, making change, and solving money word problems.
20 problems
- A cookie costs $3. How much do 5 cookie cost?
- A eraser costs $7. How much do 5 eraser cost?
- $6.3 + $1.8 = ______
- $20.2 + $13.3 = ______
- $19.8 + $5.3 = ______
- $9.4 + $12.1 = ______
- A eraser costs $11. How much do 9 eraser cost?
- A notebook costs $3. How much do 9 notebook cost?
- $15.7 + $4.6 = ______
- A pencil costs $14. How much do 5 pencil cost?
- $8.8 + $12 = ______
- A sticker costs $15. How much do 3 sticker cost?
- $17.3 + $17.5 = ______
- A pencil costs $12. How much do 9 pencil cost?
- A eraser costs $4. How much do 7 eraser cost?
- $7.8 + $13.8 = ______
- $11.9 + $13.5 = ______
- $11.1 + $8.6 = ______
- $1.7 + $4.3 = ______
- $7.9 + $14.5 = ______