Money Worksheet

Recommended for 1st Grade — 4th Grade

New Worksheet

Money Worksheet

Name: ____________________Date: ____________

Instructions: Counting coins and bills, making change, and solving money word problems.

20 problems

  1. $1.5 + $11.5 = ______
  2. $9.6 + $15.1 = ______
  3. A cookie costs $9. How much do 8 cookie cost?
  4. $6.9 + $16 = ______
  5. A juice box costs $3. How much do 8 juice box cost?
  6. A pencil costs $12. How much do 4 pencil cost?
  7. $13.6 + $14.2 = ______
  8. A sticker costs $13. How much do 5 sticker cost?
  9. A eraser costs $12. How much do 4 eraser cost?
  10. A notebook costs $7. How much do 7 notebook cost?
  11. A eraser costs $9. How much do 2 eraser cost?
  12. $8.7 + $12.8 = ______
  13. $8.9 + $16.4 = ______
  14. $16.3 + $1.7 = ______
  15. A pencil costs $13. How much do 4 pencil cost?
  16. A notebook costs $15. How much do 7 notebook cost?
  17. A eraser costs $14. How much do 3 eraser cost?
  18. A pencil costs $11. How much do 8 pencil cost?
  19. $19.7 + $17.7 = ______
  20. $16 + $10 = ______
Money Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath