Money Worksheet

Recommended for 1st Grade — 4th Grade

New Worksheet

Money Worksheet

Name: ____________________Date: ____________

Instructions: Counting coins and bills, making change, and solving money word problems.

20 problems

  1. $12.7 + $3.6 = ______
  2. $6.3 + $7.1 = ______
  3. $12.6 + $15 = ______
  4. A pencil costs $7. How much do 6 pencil cost?
  5. A cookie costs $8. How much do 6 cookie cost?
  6. $11.8 + $3.1 = ______
  7. $14.8 + $2.9 = ______
  8. A eraser costs $6. How much do 7 eraser cost?
  9. A juice box costs $15. How much do 5 juice box cost?
  10. A notebook costs $3. How much do 3 notebook cost?
  11. A cookie costs $3. How much do 6 cookie cost?
  12. $2.2 + $6.5 = ______
  13. A notebook costs $2. How much do 3 notebook cost?
  14. $2.2 + $2.2 = ______
  15. A pencil costs $11. How much do 9 pencil cost?
  16. $18.3 + $9 = ______
  17. A cookie costs $13. How much do 3 cookie cost?
  18. A pencil costs $9. How much do 5 pencil cost?
  19. $12.2 + $11.9 = ______
  20. $1.3 + $13.4 = ______
Money Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath