Money Worksheet

Recommended for 1st Grade — 4th Grade

New Worksheet

Money Worksheet

Name: ____________________Date: ____________

Instructions: Counting coins and bills, making change, and solving money word problems.

20 problems

  1. A pencil costs $4. How much do 4 pencil cost?
  2. $14.4 + $1 = ______
  3. A juice box costs $8. How much do 9 juice box cost?
  4. $17.8 + $9.8 = ______
  5. $16.6 + $4.3 = ______
  6. $18 + $11 = ______
  7. $11.6 + $19 = ______
  8. A sticker costs $5. How much do 8 sticker cost?
  9. $16.2 + $5.2 = ______
  10. $12 + $3.3 = ______
  11. $16.7 + $9.2 = ______
  12. A sticker costs $13. How much do 8 sticker cost?
  13. A pencil costs $9. How much do 2 pencil cost?
  14. A pencil costs $7. How much do 6 pencil cost?
  15. A sticker costs $3. How much do 9 sticker cost?
  16. $15.1 + $10.4 = ______
  17. $5 + $3.9 = ______
  18. A pencil costs $12. How much do 4 pencil cost?
  19. A sticker costs $7. How much do 4 sticker cost?
  20. $17.9 + $12.1 = ______