Money Worksheet

Recommended for 1st Grade — 4th Grade

New Worksheet

Money Worksheet

Name: ____________________Date: ____________

Instructions: Counting coins and bills, making change, and solving money word problems.

20 problems

  1. A cookie costs $3. How much do 7 cookie cost?
  2. $19 + $6.4 = ______
  3. A eraser costs $7. How much do 9 eraser cost?
  4. $1.4 + $16.5 = ______
  5. $11.4 + $20.4 = ______
  6. A juice box costs $14. How much do 9 juice box cost?
  7. $18.6 + $14.3 = ______
  8. A pencil costs $3. How much do 2 pencil cost?
  9. A pencil costs $12. How much do 3 pencil cost?
  10. A sticker costs $10. How much do 2 sticker cost?
  11. A notebook costs $8. How much do 3 notebook cost?
  12. $19.4 + $18.7 = ______
  13. A cookie costs $6. How much do 9 cookie cost?
  14. $7.4 + $14.1 = ______
  15. A pencil costs $5. How much do 4 pencil cost?
  16. $20 + $18.3 = ______
  17. A notebook costs $13. How much do 4 notebook cost?
  18. A notebook costs $14. How much do 5 notebook cost?
  19. A pencil costs $14. How much do 4 pencil cost?
  20. $20.8 + $4.4 = ______
Money Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath