Money Worksheet

Recommended for 1st Grade — 4th Grade

New Worksheet

Money Worksheet

Name: ____________________Date: ____________

Instructions: Counting coins and bills, making change, and solving money word problems.

20 problems

  1. $5.3 + $20.9 = ______
  2. $3.1 + $15.6 = ______
  3. $15.8 + $15.6 = ______
  4. $2.2 + $8.8 = ______
  5. $4.7 + $6.1 = ______
  6. A notebook costs $9. How much do 5 notebook cost?
  7. $1.7 + $17.9 = ______
  8. $5.8 + $9.2 = ______
  9. A eraser costs $13. How much do 4 eraser cost?
  10. $2.3 + $10.5 = ______
  11. $13 + $6.9 = ______
  12. $5 + $7 = ______
  13. A juice box costs $3. How much do 7 juice box cost?
  14. $5.3 + $6.4 = ______
  15. $19.6 + $2.9 = ______
  16. A eraser costs $7. How much do 3 eraser cost?
  17. A notebook costs $2. How much do 2 notebook cost?
  18. $13 + $8.1 = ______
  19. $15 + $20 = ______
  20. A eraser costs $10. How much do 8 eraser cost?