Money Worksheet

Recommended for 1st Grade — 4th Grade

New Worksheet

Money Worksheet

Name: ____________________Date: ____________

Instructions: Counting coins and bills, making change, and solving money word problems.

20 problems

  1. A notebook costs $7. How much do 6 notebook cost?
  2. A pencil costs $13. How much do 2 pencil cost?
  3. $6 + $8.3 = ______
  4. $5.1 + $8.1 = ______
  5. A notebook costs $15. How much do 3 notebook cost?
  6. $17.3 + $16.4 = ______
  7. A cookie costs $11. How much do 4 cookie cost?
  8. A juice box costs $5. How much do 3 juice box cost?
  9. $15.4 + $7.7 = ______
  10. A juice box costs $15. How much do 7 juice box cost?
  11. $4.3 + $9.8 = ______
  12. $11.9 + $7.2 = ______
  13. $8 + $10.6 = ______
  14. $6.8 + $1.7 = ______
  15. $19.9 + $19.2 = ______
  16. $14 + $12.1 = ______
  17. $3.6 + $9 = ______
  18. A pencil costs $4. How much do 7 pencil cost?
  19. A eraser costs $13. How much do 7 eraser cost?
  20. A sticker costs $8. How much do 3 sticker cost?
Money Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath