Money Worksheet

Recommended for 1st Grade — 4th Grade

New Worksheet

Money Worksheet

Name: ____________________Date: ____________

Instructions: Counting coins and bills, making change, and solving money word problems.

20 problems

  1. $1.3 + $12 = ______
  2. $20.1 + $7.9 = ______
  3. A pencil costs $6. How much do 5 pencil cost?
  4. $17.2 + $11.8 = ______
  5. $17.3 + $16 = ______
  6. A juice box costs $8. How much do 5 juice box cost?
  7. $7.5 + $8.6 = ______
  8. $18.7 + $5.8 = ______
  9. A sticker costs $9. How much do 7 sticker cost?
  10. A pencil costs $2. How much do 2 pencil cost?
  11. $16.9 + $6.3 = ______
  12. A sticker costs $6. How much do 7 sticker cost?
  13. $20.8 + $15.4 = ______
  14. A cookie costs $12. How much do 3 cookie cost?
  15. A sticker costs $2. How much do 2 sticker cost?
  16. A juice box costs $6. How much do 2 juice box cost?
  17. $5.1 + $1.6 = ______
  18. $10.1 + $4.5 = ______
  19. A notebook costs $9. How much do 9 notebook cost?
  20. $6.3 + $19.9 = ______
Money Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath