Money Worksheet

Recommended for 1st Grade — 4th Grade

New Worksheet

Money Worksheet

Name: ____________________Date: ____________

Instructions: Counting coins and bills, making change, and solving money word problems.

20 problems

  1. A eraser costs $4. How much do 5 eraser cost?
  2. A cookie costs $5. How much do 7 cookie cost?
  3. A pencil costs $2. How much do 9 pencil cost?
  4. $2.8 + $8.9 = ______
  5. $2.7 + $3.3 = ______
  6. A notebook costs $8. How much do 4 notebook cost?
  7. A sticker costs $15. How much do 4 sticker cost?
  8. A eraser costs $7. How much do 2 eraser cost?
  9. $10.9 + $1.3 = ______
  10. A pencil costs $4. How much do 2 pencil cost?
  11. $16.8 + $15.6 = ______
  12. $13.9 + $15.6 = ______
  13. A pencil costs $10. How much do 7 pencil cost?
  14. $18.4 + $11.9 = ______
  15. $17.6 + $1 = ______
  16. $5.1 + $9.6 = ______
  17. A cookie costs $8. How much do 4 cookie cost?
  18. A cookie costs $5. How much do 4 cookie cost?
  19. A pencil costs $10. How much do 3 pencil cost?
  20. A juice box costs $8. How much do 7 juice box cost?
Money Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath