Money Worksheet

Recommended for 1st Grade — 4th Grade

New Worksheet

Money Worksheet

Name: ____________________Date: ____________

Instructions: Counting coins and bills, making change, and solving money word problems.

20 problems

  1. A eraser costs $7. How much do 9 eraser cost?
  2. A eraser costs $6. How much do 9 eraser cost?
  3. A sticker costs $7. How much do 3 sticker cost?
  4. A cookie costs $3. How much do 3 cookie cost?
  5. A notebook costs $13. How much do 2 notebook cost?
  6. $2.9 + $3.4 = ______
  7. A sticker costs $11. How much do 5 sticker cost?
  8. $3.3 + $5.3 = ______
  9. A juice box costs $10. How much do 7 juice box cost?
  10. $7.7 + $19.1 = ______
  11. $14.6 + $13.5 = ______
  12. A notebook costs $8. How much do 8 notebook cost?
  13. A sticker costs $12. How much do 6 sticker cost?
  14. $14.2 + $10.1 = ______
  15. $11.7 + $15.4 = ______
  16. $8.3 + $7.2 = ______
  17. $9.9 + $14.6 = ______
  18. A sticker costs $13. How much do 8 sticker cost?
  19. $9.9 + $8.3 = ______
  20. A notebook costs $6. How much do 9 notebook cost?
Money Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath