Soldi Worksheet

Recommended for 1° grado — 4° grado

New Worksheet

Soldi Worksheet

Nome: ____________________Date: ____________

Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.

20 problems

  1. A juice box costs $8. How much do 6 juice box cost?
  2. $7.2 + $12.4 = ______
  3. A taccuino costs $2. How much do 3 taccuino cost?
  4. $8.9 + $19.8 = ______
  5. $7.5 + $12 = ______
  6. A eraser costs $14. How much do 2 eraser cost?
  7. A adesivo costs $10. How much do 4 adesivo cost?
  8. $11.4 + $11.8 = ______
  9. A pencil costs $11. How much do 4 pencil cost?
  10. A pencil costs $4. How much do 4 pencil cost?
  11. $7.2 + $10.6 = ______
  12. $10.3 + $2.4 = ______
  13. $12 + $5.7 = ______
  14. A adesivo costs $7. How much do 8 adesivo cost?
  15. A biscotto costs $12. How much do 2 biscotto cost?
  16. $9.1 + $13 = ______
  17. A taccuino costs $15. How much do 2 taccuino cost?
  18. $15.5 + $10.1 = ______
  19. A juice box costs $4. How much do 2 juice box cost?
  20. $2.2 + $2.1 = ______
Soldi Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath