Soldi Worksheet
Nome: ____________________Date: ____________
Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.
20 problems
- A adesivo costs $13. How much do 5 adesivo cost?
- $5 + $6.2 = ______
- $18 + $17.5 = ______
- $10.7 + $7.9 = ______
- $16.8 + $17.6 = ______
- $10.3 + $7.9 = ______
- $13.7 + $4.7 = ______
- $14.5 + $4.2 = ______
- A eraser costs $6. How much do 3 eraser cost?
- $14.8 + $14.4 = ______
- A juice box costs $6. How much do 5 juice box cost?
- $8.8 + $8 = ______
- A biscotto costs $2. How much do 6 biscotto cost?
- A pencil costs $2. How much do 9 pencil cost?
- A biscotto costs $13. How much do 5 biscotto cost?
- $3.3 + $3.3 = ______
- A biscotto costs $3. How much do 9 biscotto cost?
- $14.5 + $1 = ______
- $8 + $15.4 = ______
- $14.8 + $12.6 = ______