Soldi Worksheet

Recommended for 1° grado — 4° grado

New Worksheet

Soldi Worksheet

Nome: ____________________Date: ____________

Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.

20 problems

  1. A taccuino costs $10. How much do 3 taccuino cost?
  2. A adesivo costs $14. How much do 6 adesivo cost?
  3. $7.6 + $7.2 = ______
  4. A eraser costs $3. How much do 6 eraser cost?
  5. A pencil costs $5. How much do 4 pencil cost?
  6. $14.7 + $1.5 = ______
  7. $19.7 + $6.7 = ______
  8. A biscotto costs $9. How much do 2 biscotto cost?
  9. A biscotto costs $7. How much do 6 biscotto cost?
  10. A adesivo costs $12. How much do 4 adesivo cost?
  11. $14 + $12 = ______
  12. A taccuino costs $7. How much do 5 taccuino cost?
  13. $4.5 + $12.1 = ______
  14. A pencil costs $8. How much do 3 pencil cost?
  15. A juice box costs $2. How much do 2 juice box cost?
  16. $9.1 + $11.3 = ______
  17. A juice box costs $15. How much do 5 juice box cost?
  18. $5.7 + $16 = ______
  19. A biscotto costs $9. How much do 9 biscotto cost?
  20. A eraser costs $13. How much do 4 eraser cost?
Soldi Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath