Soldi Worksheet

Recommended for 1° grado — 4° grado

New Worksheet

Soldi Worksheet

Nome: ____________________Date: ____________

Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.

20 problems

  1. A adesivo costs $6. How much do 6 adesivo cost?
  2. $11.5 + $20.3 = ______
  3. $4.7 + $14 = ______
  4. $8 + $10 = ______
  5. $9.1 + $19.4 = ______
  6. A taccuino costs $5. How much do 6 taccuino cost?
  7. A biscotto costs $9. How much do 3 biscotto cost?
  8. $19.3 + $6.7 = ______
  9. A juice box costs $15. How much do 7 juice box cost?
  10. A pencil costs $2. How much do 7 pencil cost?
  11. $1.4 + $17.7 = ______
  12. A juice box costs $3. How much do 2 juice box cost?
  13. $16.4 + $6.9 = ______
  14. A biscotto costs $12. How much do 3 biscotto cost?
  15. $19.4 + $8.5 = ______
  16. A biscotto costs $5. How much do 8 biscotto cost?
  17. A biscotto costs $11. How much do 9 biscotto cost?
  18. A biscotto costs $8. How much do 7 biscotto cost?
  19. A adesivo costs $5. How much do 5 adesivo cost?
  20. A pencil costs $10. How much do 5 pencil cost?
Soldi Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath