Soldi Worksheet

Recommended for 1° grado — 4° grado

New Worksheet

Soldi Worksheet

Nome: ____________________Date: ____________

Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.

20 problems

  1. $16.2 + $15.3 = ______
  2. A eraser costs $3. How much do 3 eraser cost?
  3. $4.8 + $12 = ______
  4. A juice box costs $14. How much do 7 juice box cost?
  5. A juice box costs $8. How much do 3 juice box cost?
  6. A taccuino costs $7. How much do 6 taccuino cost?
  7. $8.1 + $3.2 = ______
  8. A biscotto costs $15. How much do 5 biscotto cost?
  9. $3.9 + $18.2 = ______
  10. $11.1 + $14 = ______
  11. $13.1 + $13.4 = ______
  12. A adesivo costs $11. How much do 2 adesivo cost?
  13. A biscotto costs $15. How much do 7 biscotto cost?
  14. A taccuino costs $15. How much do 4 taccuino cost?
  15. $18.9 + $3.5 = ______
  16. A adesivo costs $6. How much do 6 adesivo cost?
  17. A juice box costs $3. How much do 2 juice box cost?
  18. $9 + $11.7 = ______
  19. $3.6 + $10.1 = ______
  20. A adesivo costs $10. How much do 9 adesivo cost?
Soldi Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath