Soldi Worksheet
Nome: ____________________Date: ____________
Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.
20 problems
- A eraser costs $5. How much do 2 eraser cost?
- $5.5 + $3.6 = ______
- A pencil costs $6. How much do 6 pencil cost?
- A biscotto costs $14. How much do 5 biscotto cost?
- $6.1 + $8 = ______
- $15.3 + $8.9 = ______
- A adesivo costs $5. How much do 6 adesivo cost?
- $13.6 + $20.1 = ______
- A eraser costs $3. How much do 8 eraser cost?
- $2.9 + $19.4 = ______
- $18.1 + $18.8 = ______
- $14 + $4.7 = ______
- $8.3 + $6.1 = ______
- A adesivo costs $10. How much do 7 adesivo cost?
- A eraser costs $7. How much do 8 eraser cost?
- $12.9 + $10.9 = ______
- A eraser costs $13. How much do 6 eraser cost?
- $4.4 + $8.1 = ______
- A adesivo costs $6. How much do 5 adesivo cost?
- $17.1 + $15.2 = ______