Soldi Worksheet
Nome: ____________________Date: ____________
Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.
20 problems
- $19.9 + $19.8 = ______
- A pencil costs $10. How much do 4 pencil cost?
- A adesivo costs $15. How much do 2 adesivo cost?
- A taccuino costs $13. How much do 5 taccuino cost?
- A adesivo costs $9. How much do 4 adesivo cost?
- A juice box costs $13. How much do 8 juice box cost?
- $12.2 + $14.1 = ______
- $9.7 + $17.7 = ______
- A eraser costs $11. How much do 6 eraser cost?
- A adesivo costs $6. How much do 4 adesivo cost?
- A eraser costs $9. How much do 7 eraser cost?
- A adesivo costs $12. How much do 9 adesivo cost?
- $17.7 + $7.2 = ______
- $14.3 + $10.7 = ______
- A eraser costs $8. How much do 7 eraser cost?
- A adesivo costs $5. How much do 6 adesivo cost?
- A pencil costs $15. How much do 7 pencil cost?
- $11.8 + $4 = ______
- A pencil costs $11. How much do 7 pencil cost?
- A biscotto costs $2. How much do 5 biscotto cost?