Soldi Worksheet

Recommended for 1° grado — 4° grado

New Worksheet

Soldi Worksheet

Nome: ____________________Date: ____________

Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.

20 problems

  1. A adesivo costs $8. How much do 5 adesivo cost?
  2. $2.1 + $20.3 = ______
  3. $5.4 + $20.1 = ______
  4. A adesivo costs $5. How much do 2 adesivo cost?
  5. $16.5 + $6.5 = ______
  6. A eraser costs $14. How much do 6 eraser cost?
  7. $11.2 + $11.4 = ______
  8. $4.3 + $2.5 = ______
  9. A pencil costs $12. How much do 2 pencil cost?
  10. $6.2 + $2 = ______
  11. A eraser costs $2. How much do 6 eraser cost?
  12. $2.7 + $8.6 = ______
  13. A adesivo costs $5. How much do 2 adesivo cost?
  14. A taccuino costs $6. How much do 4 taccuino cost?
  15. A biscotto costs $3. How much do 3 biscotto cost?
  16. A juice box costs $14. How much do 5 juice box cost?
  17. $15.6 + $12.5 = ______
  18. $4.7 + $16 = ______
  19. A pencil costs $8. How much do 6 pencil cost?
  20. $14.7 + $3.8 = ______