Soldi Worksheet

Recommended for 1° grado — 4° grado

New Worksheet

Soldi Worksheet

Nome: ____________________Date: ____________

Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.

20 problems

  1. A eraser costs $2. How much do 5 eraser cost?
  2. A juice box costs $14. How much do 4 juice box cost?
  3. A eraser costs $9. How much do 2 eraser cost?
  4. A eraser costs $3. How much do 5 eraser cost?
  5. A biscotto costs $3. How much do 6 biscotto cost?
  6. $14 + $17.2 = ______
  7. $19.3 + $5.6 = ______
  8. A juice box costs $11. How much do 8 juice box cost?
  9. A eraser costs $11. How much do 6 eraser cost?
  10. A biscotto costs $14. How much do 8 biscotto cost?
  11. $7.4 + $6.4 = ______
  12. A biscotto costs $6. How much do 4 biscotto cost?
  13. A adesivo costs $6. How much do 5 adesivo cost?
  14. $13.6 + $6.9 = ______
  15. A juice box costs $8. How much do 2 juice box cost?
  16. A biscotto costs $6. How much do 8 biscotto cost?
  17. $5.4 + $14.9 = ______
  18. $18.1 + $20.6 = ______
  19. $20.9 + $17.3 = ______
  20. $6.3 + $12.5 = ______
Soldi Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath