Soldi Worksheet

Recommended for 1° grado — 4° grado

New Worksheet

Soldi Worksheet

Nome: ____________________Date: ____________

Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.

20 problems

  1. $19.6 + $19.1 = ______
  2. $15.2 + $6.4 = ______
  3. $7.3 + $20.5 = ______
  4. A juice box costs $8. How much do 6 juice box cost?
  5. A adesivo costs $8. How much do 5 adesivo cost?
  6. A adesivo costs $14. How much do 8 adesivo cost?
  7. A pencil costs $4. How much do 3 pencil cost?
  8. A pencil costs $13. How much do 6 pencil cost?
  9. A biscotto costs $11. How much do 7 biscotto cost?
  10. A juice box costs $10. How much do 7 juice box cost?
  11. A eraser costs $3. How much do 6 eraser cost?
  12. $18.7 + $5.5 = ______
  13. A taccuino costs $3. How much do 4 taccuino cost?
  14. $4.7 + $5 = ______
  15. $12.5 + $3.2 = ______
  16. A juice box costs $11. How much do 5 juice box cost?
  17. $17.7 + $14.7 = ______
  18. $11.9 + $3.5 = ______
  19. A biscotto costs $2. How much do 5 biscotto cost?
  20. A biscotto costs $11. How much do 4 biscotto cost?
Soldi Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath