Soldi Worksheet

Recommended for 1° grado — 4° grado

New Worksheet

Soldi Worksheet

Nome: ____________________Date: ____________

Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.

20 problems

  1. A eraser costs $9. How much do 7 eraser cost?
  2. $3.4 + $11.4 = ______
  3. A eraser costs $11. How much do 2 eraser cost?
  4. A biscotto costs $3. How much do 5 biscotto cost?
  5. A juice box costs $6. How much do 5 juice box cost?
  6. $5.9 + $10.3 = ______
  7. $15.6 + $12.6 = ______
  8. $10.9 + $15.6 = ______
  9. A pencil costs $3. How much do 6 pencil cost?
  10. A adesivo costs $6. How much do 3 adesivo cost?
  11. A pencil costs $3. How much do 4 pencil cost?
  12. $3 + $16.5 = ______
  13. $17.4 + $2.4 = ______
  14. $7.7 + $11.1 = ______
  15. $13.3 + $2 = ______
  16. A adesivo costs $14. How much do 8 adesivo cost?
  17. A pencil costs $5. How much do 5 pencil cost?
  18. A eraser costs $9. How much do 4 eraser cost?
  19. $18 + $16 = ______
  20. $14.3 + $4.1 = ______
Soldi Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath