Soldi Worksheet

Recommended for 1° grado — 4° grado

New Worksheet

Soldi Worksheet

Nome: ____________________Date: ____________

Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.

20 problems

  1. A biscotto costs $6. How much do 6 biscotto cost?
  2. $20 + $4.9 = ______
  3. A eraser costs $3. How much do 2 eraser cost?
  4. A taccuino costs $4. How much do 3 taccuino cost?
  5. A eraser costs $3. How much do 6 eraser cost?
  6. $18.9 + $12.8 = ______
  7. $20 + $20.1 = ______
  8. $17.7 + $6.8 = ______
  9. A eraser costs $15. How much do 6 eraser cost?
  10. $18.8 + $15.6 = ______
  11. $1.5 + $18.9 = ______
  12. A taccuino costs $9. How much do 5 taccuino cost?
  13. $14.1 + $20.5 = ______
  14. A adesivo costs $3. How much do 3 adesivo cost?
  15. A pencil costs $13. How much do 8 pencil cost?
  16. A pencil costs $6. How much do 3 pencil cost?
  17. A adesivo costs $6. How much do 5 adesivo cost?
  18. A juice box costs $6. How much do 8 juice box cost?
  19. A taccuino costs $11. How much do 9 taccuino cost?
  20. A adesivo costs $10. How much do 8 adesivo cost?
Soldi Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath