Soldi Worksheet

Recommended for 1° grado — 4° grado

New Worksheet

Soldi Worksheet

Nome: ____________________Date: ____________

Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.

20 problems

  1. $18.5 + $12.5 = ______
  2. $11.6 + $10.2 = ______
  3. A adesivo costs $11. How much do 2 adesivo cost?
  4. A adesivo costs $4. How much do 5 adesivo cost?
  5. $7.8 + $4.3 = ______
  6. A juice box costs $4. How much do 9 juice box cost?
  7. $4.2 + $10 = ______
  8. $6.8 + $4.6 = ______
  9. A pencil costs $6. How much do 6 pencil cost?
  10. $20.6 + $6.3 = ______
  11. $4.2 + $17.9 = ______
  12. $13 + $12.6 = ______
  13. A juice box costs $12. How much do 7 juice box cost?
  14. A adesivo costs $8. How much do 4 adesivo cost?
  15. A biscotto costs $5. How much do 7 biscotto cost?
  16. A adesivo costs $11. How much do 8 adesivo cost?
  17. $6.2 + $18.2 = ______
  18. $17.5 + $13.2 = ______
  19. $5.5 + $4.4 = ______
  20. A eraser costs $8. How much do 7 eraser cost?
Soldi Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath