Soldi Worksheet

Recommended for 1° grado — 4° grado

New Worksheet

Soldi Worksheet

Nome: ____________________Date: ____________

Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.

20 problems

  1. $20.4 + $6.8 = ______
  2. A eraser costs $14. How much do 7 eraser cost?
  3. A juice box costs $11. How much do 8 juice box cost?
  4. $7.4 + $19.2 = ______
  5. $5.3 + $14.2 = ______
  6. A taccuino costs $12. How much do 6 taccuino cost?
  7. $4.7 + $18.2 = ______
  8. A biscotto costs $8. How much do 8 biscotto cost?
  9. A biscotto costs $6. How much do 7 biscotto cost?
  10. $11.4 + $20.7 = ______
  11. A biscotto costs $9. How much do 2 biscotto cost?
  12. A eraser costs $7. How much do 4 eraser cost?
  13. $16.9 + $17.5 = ______
  14. $9.9 + $12.1 = ______
  15. A adesivo costs $6. How much do 9 adesivo cost?
  16. A adesivo costs $6. How much do 6 adesivo cost?
  17. A biscotto costs $12. How much do 8 biscotto cost?
  18. $2.3 + $7.8 = ______
  19. A adesivo costs $7. How much do 7 adesivo cost?
  20. A juice box costs $11. How much do 2 juice box cost?
Soldi Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath