Soldi Worksheet

Recommended for 1° grado — 4° grado

New Worksheet

Soldi Worksheet

Nome: ____________________Date: ____________

Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.

20 problems

  1. $3.8 + $2.9 = ______
  2. A biscotto costs $9. How much do 6 biscotto cost?
  3. A biscotto costs $7. How much do 3 biscotto cost?
  4. A taccuino costs $15. How much do 6 taccuino cost?
  5. A eraser costs $5. How much do 5 eraser cost?
  6. $11.1 + $15.4 = ______
  7. A biscotto costs $8. How much do 6 biscotto cost?
  8. A taccuino costs $12. How much do 8 taccuino cost?
  9. $1.4 + $10.3 = ______
  10. $11.8 + $3.8 = ______
  11. $2 + $19.5 = ______
  12. A pencil costs $10. How much do 7 pencil cost?
  13. A adesivo costs $14. How much do 8 adesivo cost?
  14. $8.5 + $7.9 = ______
  15. A biscotto costs $9. How much do 2 biscotto cost?
  16. $15.4 + $6.3 = ______
  17. A juice box costs $11. How much do 5 juice box cost?
  18. A taccuino costs $8. How much do 9 taccuino cost?
  19. A biscotto costs $14. How much do 8 biscotto cost?
  20. A pencil costs $9. How much do 4 pencil cost?
Soldi Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath