Soldi Worksheet

Recommended for 1° grado — 4° grado

New Worksheet

Soldi Worksheet

Nome: ____________________Date: ____________

Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.

20 problems

  1. $2.7 + $20.6 = ______
  2. $11.1 + $18 = ______
  3. $4.2 + $4.8 = ______
  4. A juice box costs $8. How much do 9 juice box cost?
  5. $1.7 + $7.5 = ______
  6. A eraser costs $9. How much do 4 eraser cost?
  7. A biscotto costs $15. How much do 8 biscotto cost?
  8. $17.8 + $14.7 = ______
  9. A biscotto costs $14. How much do 8 biscotto cost?
  10. $6.4 + $19.9 = ______
  11. $8.7 + $18.8 = ______
  12. A eraser costs $8. How much do 4 eraser cost?
  13. A biscotto costs $14. How much do 7 biscotto cost?
  14. $5.9 + $16.1 = ______
  15. $17.1 + $7.1 = ______
  16. $18.6 + $16.5 = ______
  17. $7.8 + $1.1 = ______
  18. $16.9 + $16.7 = ______
  19. $20.5 + $1.3 = ______
  20. A adesivo costs $3. How much do 4 adesivo cost?
Soldi Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath