Soldi Worksheet
Nome: ____________________Date: ____________
Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.
20 problems
- A biscotto costs $10. How much do 8 biscotto cost?
- A juice box costs $10. How much do 2 juice box cost?
- $7 + $13 = ______
- A taccuino costs $15. How much do 9 taccuino cost?
- $15.1 + $8 = ______
- A adesivo costs $3. How much do 4 adesivo cost?
- $14.9 + $6.6 = ______
- $3.5 + $14.8 = ______
- $7.3 + $4.8 = ______
- A pencil costs $10. How much do 6 pencil cost?
- A juice box costs $8. How much do 2 juice box cost?
- $3.3 + $15.4 = ______
- A adesivo costs $6. How much do 5 adesivo cost?
- A biscotto costs $14. How much do 5 biscotto cost?
- $15.4 + $10.7 = ______
- $17.9 + $1 = ______
- $3.3 + $8 = ______
- $1.7 + $9.2 = ______
- $15.8 + $10.5 = ______
- A pencil costs $13. How much do 5 pencil cost?