Soldi Worksheet

Recommended for 1° grado — 4° grado

New Worksheet

Soldi Worksheet

Nome: ____________________Date: ____________

Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.

20 problems

  1. $18.7 + $6.5 = ______
  2. A adesivo costs $13. How much do 5 adesivo cost?
  3. A adesivo costs $12. How much do 6 adesivo cost?
  4. $5.8 + $12.9 = ______
  5. A taccuino costs $3. How much do 7 taccuino cost?
  6. A juice box costs $2. How much do 8 juice box cost?
  7. $5.5 + $8.8 = ______
  8. A juice box costs $7. How much do 6 juice box cost?
  9. A adesivo costs $13. How much do 6 adesivo cost?
  10. $16.9 + $8.6 = ______
  11. $9.2 + $5.3 = ______
  12. $2.9 + $12.5 = ______
  13. $15.6 + $10 = ______
  14. A eraser costs $9. How much do 8 eraser cost?
  15. A juice box costs $12. How much do 7 juice box cost?
  16. A juice box costs $5. How much do 7 juice box cost?
  17. A taccuino costs $4. How much do 4 taccuino cost?
  18. $3.3 + $3.3 = ______
  19. $5.7 + $9.2 = ______
  20. A pencil costs $15. How much do 8 pencil cost?
Soldi Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath