Soldi Worksheet

Recommended for 1° grado — 4° grado

New Worksheet

Soldi Worksheet

Nome: ____________________Date: ____________

Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.

20 problems

  1. A juice box costs $13. How much do 5 juice box cost?
  2. A pencil costs $2. How much do 6 pencil cost?
  3. A adesivo costs $2. How much do 5 adesivo cost?
  4. $11.1 + $1.8 = ______
  5. A adesivo costs $15. How much do 5 adesivo cost?
  6. $6 + $19.5 = ______
  7. A eraser costs $3. How much do 8 eraser cost?
  8. $6.4 + $20.5 = ______
  9. $18.8 + $9.3 = ______
  10. A taccuino costs $6. How much do 2 taccuino cost?
  11. A juice box costs $7. How much do 9 juice box cost?
  12. A eraser costs $14. How much do 6 eraser cost?
  13. $9.1 + $17.6 = ______
  14. A taccuino costs $11. How much do 2 taccuino cost?
  15. A pencil costs $2. How much do 9 pencil cost?
  16. $14.8 + $16 = ______
  17. $17.1 + $11.8 = ______
  18. $18.2 + $9.9 = ______
  19. A biscotto costs $11. How much do 7 biscotto cost?
  20. $18.7 + $3.5 = ______
Soldi Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath