Soldi Worksheet

Recommended for 1° grado — 4° grado

New Worksheet

Soldi Worksheet

Nome: ____________________Date: ____________

Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.

20 problems

  1. A taccuino costs $7. How much do 6 taccuino cost?
  2. $7.3 + $1.9 = ______
  3. A adesivo costs $13. How much do 3 adesivo cost?
  4. $13.4 + $13.2 = ______
  5. A eraser costs $13. How much do 2 eraser cost?
  6. $18.7 + $10.4 = ______
  7. $2.3 + $2.6 = ______
  8. A taccuino costs $8. How much do 8 taccuino cost?
  9. A adesivo costs $3. How much do 4 adesivo cost?
  10. $14.8 + $10 = ______
  11. $2.8 + $16 = ______
  12. A taccuino costs $6. How much do 5 taccuino cost?
  13. A pencil costs $12. How much do 9 pencil cost?
  14. A biscotto costs $4. How much do 9 biscotto cost?
  15. $19.1 + $13 = ______
  16. A pencil costs $11. How much do 7 pencil cost?
  17. A juice box costs $3. How much do 9 juice box cost?
  18. A adesivo costs $8. How much do 3 adesivo cost?
  19. A taccuino costs $7. How much do 2 taccuino cost?
  20. A pencil costs $2. How much do 7 pencil cost?
Soldi Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath