Soldi Worksheet

Recommended for 1° grado — 4° grado

New Worksheet

Soldi Worksheet

Nome: ____________________Date: ____________

Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.

20 problems

  1. $2.6 + $7.7 = ______
  2. A adesivo costs $15. How much do 4 adesivo cost?
  3. A biscotto costs $13. How much do 7 biscotto cost?
  4. A eraser costs $2. How much do 6 eraser cost?
  5. A juice box costs $8. How much do 5 juice box cost?
  6. A adesivo costs $2. How much do 4 adesivo cost?
  7. A biscotto costs $8. How much do 9 biscotto cost?
  8. $9.6 + $4.7 = ______
  9. A adesivo costs $3. How much do 4 adesivo cost?
  10. A pencil costs $6. How much do 4 pencil cost?
  11. $6.5 + $11.8 = ______
  12. A pencil costs $13. How much do 9 pencil cost?
  13. $12.7 + $2.8 = ______
  14. A adesivo costs $11. How much do 3 adesivo cost?
  15. A taccuino costs $2. How much do 8 taccuino cost?
  16. A taccuino costs $10. How much do 9 taccuino cost?
  17. A pencil costs $15. How much do 7 pencil cost?
  18. $16.9 + $20.6 = ______
  19. A eraser costs $9. How much do 3 eraser cost?
  20. A pencil costs $14. How much do 3 pencil cost?
Soldi Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath