Soldi Worksheet

Recommended for 1° grado — 4° grado

New Worksheet

Soldi Worksheet

Nome: ____________________Date: ____________

Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.

20 problems

  1. $12.3 + $16 = ______
  2. $5.8 + $16.7 = ______
  3. A biscotto costs $3. How much do 8 biscotto cost?
  4. A juice box costs $15. How much do 8 juice box cost?
  5. $19.8 + $11.7 = ______
  6. A taccuino costs $10. How much do 5 taccuino cost?
  7. A biscotto costs $10. How much do 7 biscotto cost?
  8. $3.8 + $2.4 = ______
  9. A eraser costs $14. How much do 9 eraser cost?
  10. $16.6 + $6.3 = ______
  11. A taccuino costs $4. How much do 6 taccuino cost?
  12. $19.1 + $1.3 = ______
  13. A adesivo costs $3. How much do 2 adesivo cost?
  14. A pencil costs $4. How much do 2 pencil cost?
  15. A juice box costs $5. How much do 2 juice box cost?
  16. A pencil costs $2. How much do 7 pencil cost?
  17. A taccuino costs $2. How much do 7 taccuino cost?
  18. A juice box costs $3. How much do 5 juice box cost?
  19. $7.7 + $2.8 = ______
  20. A adesivo costs $7. How much do 5 adesivo cost?
Soldi Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath