Soldi Worksheet

Recommended for 1° grado — 4° grado

New Worksheet

Soldi Worksheet

Nome: ____________________Date: ____________

Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.

20 problems

  1. $7.9 + $18.8 = ______
  2. $19 + $13.8 = ______
  3. $2.3 + $17.4 = ______
  4. A eraser costs $5. How much do 6 eraser cost?
  5. A juice box costs $14. How much do 6 juice box cost?
  6. $10.1 + $12.2 = ______
  7. A pencil costs $6. How much do 6 pencil cost?
  8. $17 + $18.2 = ______
  9. A adesivo costs $13. How much do 5 adesivo cost?
  10. $1.8 + $1.7 = ______
  11. A taccuino costs $4. How much do 5 taccuino cost?
  12. A eraser costs $7. How much do 6 eraser cost?
  13. A taccuino costs $9. How much do 9 taccuino cost?
  14. $18.7 + $11.9 = ______
  15. $14.5 + $1.1 = ______
  16. A juice box costs $4. How much do 2 juice box cost?
  17. $7.6 + $20.4 = ______
  18. A eraser costs $4. How much do 3 eraser cost?
  19. $3.5 + $8.5 = ______
  20. $8 + $9 = ______
Soldi Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath