Soldi Worksheet

Recommended for 1° grado — 4° grado

New Worksheet

Soldi Worksheet

Nome: ____________________Date: ____________

Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.

20 problems

  1. $14.3 + $10.2 = ______
  2. A juice box costs $15. How much do 9 juice box cost?
  3. $7.2 + $14.4 = ______
  4. A pencil costs $3. How much do 2 pencil cost?
  5. A taccuino costs $6. How much do 9 taccuino cost?
  6. $3.6 + $9.5 = ______
  7. $5 + $9.6 = ______
  8. $7 + $4.1 = ______
  9. $7.2 + $7.5 = ______
  10. A pencil costs $15. How much do 7 pencil cost?
  11. A adesivo costs $10. How much do 7 adesivo cost?
  12. $13.4 + $4 = ______
  13. $8.5 + $5.1 = ______
  14. $5.3 + $19 = ______
  15. $15.5 + $7.7 = ______
  16. A adesivo costs $11. How much do 8 adesivo cost?
  17. A adesivo costs $15. How much do 6 adesivo cost?
  18. A pencil costs $8. How much do 8 pencil cost?
  19. A biscotto costs $14. How much do 9 biscotto cost?
  20. $9.8 + $10.3 = ______
Soldi Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath