Soldi Worksheet

Recommended for 1° grado — 4° grado

New Worksheet

Soldi Worksheet

Nome: ____________________Date: ____________

Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.

20 problems

  1. A eraser costs $11. How much do 6 eraser cost?
  2. $6.7 + $9.9 = ______
  3. A juice box costs $12. How much do 5 juice box cost?
  4. $9.4 + $10.3 = ______
  5. A pencil costs $10. How much do 2 pencil cost?
  6. A biscotto costs $12. How much do 9 biscotto cost?
  7. $6.1 + $7.8 = ______
  8. A eraser costs $5. How much do 7 eraser cost?
  9. A eraser costs $3. How much do 2 eraser cost?
  10. $14.2 + $13.9 = ______
  11. A juice box costs $13. How much do 3 juice box cost?
  12. A biscotto costs $5. How much do 4 biscotto cost?
  13. $8.1 + $15.3 = ______
  14. $16.2 + $16.9 = ______
  15. A taccuino costs $12. How much do 6 taccuino cost?
  16. A eraser costs $2. How much do 4 eraser cost?
  17. $10.8 + $6.4 = ______
  18. $19.2 + $20.7 = ______
  19. $10 + $15.7 = ______
  20. $17.2 + $8.9 = ______
Soldi Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath