Soldi Worksheet
Nome: ____________________Date: ____________
Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.
20 problems
- A pencil costs $9. How much do 3 pencil cost?
- $8.3 + $14.4 = ______
- A pencil costs $10. How much do 6 pencil cost?
- A taccuino costs $7. How much do 4 taccuino cost?
- A taccuino costs $6. How much do 9 taccuino cost?
- A biscotto costs $10. How much do 2 biscotto cost?
- $17.5 + $13.3 = ______
- A biscotto costs $3. How much do 2 biscotto cost?
- $8.4 + $10.4 = ______
- A adesivo costs $11. How much do 6 adesivo cost?
- $18.9 + $18.6 = ______
- A taccuino costs $12. How much do 2 taccuino cost?
- $10 + $7.4 = ______
- $4.7 + $20 = ______
- $20.3 + $9.7 = ______
- $5.3 + $5.1 = ______
- A pencil costs $12. How much do 3 pencil cost?
- $16.1 + $19.8 = ______
- $1 + $14.1 = ______
- A pencil costs $8. How much do 3 pencil cost?