Soldi Worksheet
Nome: ____________________Date: ____________
Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.
20 problems
- $10.2 + $6.5 = ______
- $15.9 + $16.1 = ______
- $9.3 + $11.1 = ______
- A taccuino costs $12. How much do 9 taccuino cost?
- $11.9 + $3.6 = ______
- A biscotto costs $13. How much do 7 biscotto cost?
- $9.5 + $13.4 = ______
- A adesivo costs $3. How much do 4 adesivo cost?
- $13.7 + $16.4 = ______
- A taccuino costs $14. How much do 4 taccuino cost?
- $10.9 + $8.2 = ______
- A biscotto costs $2. How much do 6 biscotto cost?
- $3.8 + $10.6 = ______
- $8.4 + $2.3 = ______
- $3.8 + $7.2 = ______
- A eraser costs $11. How much do 7 eraser cost?
- A adesivo costs $10. How much do 7 adesivo cost?
- A eraser costs $8. How much do 8 eraser cost?
- $19.4 + $19.6 = ______
- A eraser costs $6. How much do 3 eraser cost?