Soldi Worksheet

Recommended for 1° grado — 4° grado

New Worksheet

Soldi Worksheet

Nome: ____________________Date: ____________

Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.

20 problems

  1. A biscotto costs $14. How much do 3 biscotto cost?
  2. $5.2 + $13.5 = ______
  3. A juice box costs $11. How much do 7 juice box cost?
  4. A eraser costs $8. How much do 3 eraser cost?
  5. $20.3 + $12.8 = ______
  6. $3.6 + $9.2 = ______
  7. $19.4 + $1.2 = ______
  8. $13.6 + $17.3 = ______
  9. $1.3 + $2.5 = ______
  10. A adesivo costs $10. How much do 2 adesivo cost?
  11. A biscotto costs $3. How much do 6 biscotto cost?
  12. $6.1 + $11.3 = ______
  13. A eraser costs $2. How much do 4 eraser cost?
  14. A taccuino costs $13. How much do 6 taccuino cost?
  15. A biscotto costs $7. How much do 2 biscotto cost?
  16. A adesivo costs $3. How much do 2 adesivo cost?
  17. $14.1 + $4.1 = ______
  18. A pencil costs $12. How much do 6 pencil cost?
  19. $17.7 + $3.6 = ______
  20. A biscotto costs $15. How much do 6 biscotto cost?
Soldi Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath