Soldi Worksheet
Nome: ____________________Date: ____________
Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.
20 problems
- $4.7 + $11 = ______
- $4.4 + $7.8 = ______
- $19.5 + $10.2 = ______
- $7 + $9.7 = ______
- $7.5 + $11.8 = ______
- $17.7 + $9 = ______
- $7.4 + $8.3 = ______
- $7.9 + $8.1 = ______
- $3.6 + $18.8 = ______
- A juice box costs $15. How much do 9 juice box cost?
- $14.3 + $14.3 = ______
- $14.8 + $13.9 = ______
- $13.1 + $20 = ______
- $1 + $1.7 = ______
- A taccuino costs $9. How much do 4 taccuino cost?
- A juice box costs $2. How much do 5 juice box cost?
- A juice box costs $9. How much do 6 juice box cost?
- $17.4 + $4.9 = ______
- A juice box costs $14. How much do 8 juice box cost?
- A taccuino costs $8. How much do 5 taccuino cost?