Soldi Worksheet

Recommended for 1° grado — 4° grado

New Worksheet

Soldi Worksheet

Nome: ____________________Date: ____________

Instructions: Contare monete e banconote, apportare il resto e risolvere problemi relativi alle parole monetarie.

20 problems

  1. A biscotto costs $7. How much do 2 biscotto cost?
  2. A adesivo costs $6. How much do 9 adesivo cost?
  3. $11.1 + $2.4 = ______
  4. $1.7 + $3.9 = ______
  5. $4.7 + $5.1 = ______
  6. A taccuino costs $3. How much do 8 taccuino cost?
  7. A juice box costs $6. How much do 2 juice box cost?
  8. $4.7 + $4.2 = ______
  9. $8.9 + $13 = ______
  10. $5.6 + $19.8 = ______
  11. $5.2 + $1.4 = ______
  12. $16.5 + $5.4 = ______
  13. $3.9 + $19.2 = ______
  14. A biscotto costs $11. How much do 9 biscotto cost?
  15. A juice box costs $3. How much do 3 juice box cost?
  16. A pencil costs $13. How much do 6 pencil cost?
  17. A pencil costs $4. How much do 3 pencil cost?
  18. A eraser costs $5. How much do 2 eraser cost?
  19. $20.6 + $20.5 = ______
  20. A pencil costs $15. How much do 7 pencil cost?
Soldi Worksheet — Free Printable with Answer Key | WaffleMath